Your browser does not support JavaScript! Zuzka v Queenstown
ďalšie krajiny
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Zuzka v Queenstown

Chystáš sa na Nový Zéland?

Inšpiruj sa príbehom a prvotnými skúsenosťami našej Zuzky v Queenstown.

Zuzka sa dostala do kvóty Working Holidayv máji 2022 a jej cestu sme naplánovali už na Október 2022. Zariadili sme výhodnú letenku, cestovné poistenie a na prvé týždne kurz angličtiny.

Po prvých dňoch sme ju vyspovedali:

"Ahojte! Na letisku to bolo v pohode, ale trvalo to dosť dlho. Kontroly boli u každého iné, každému kontrolovali niečo iné. Mne pozerali víza, pýtali sa ma prečo idem do krajiny a aký je môj plán (ubytovanie, škola, v akej oblasti chcem pracovať), traveler declaration a ten papier, čo sme vyplnili v lietadle, ten bol dosť podstatný. Potom sa ma pýtali, či prevážam nejaké jedlo, na to si treba dať veľký pozor a treba všetko po vystúpení z lietadla vyhodiť, aj tekutiny inak ti hrozí hned pokuta 400 NZD. Mne kufor neotvárali, ale niektorí ľudia išli aj s kufrom na kontrolu, mne ho iba oskenovali aj s batohom. Jediné, čo mi kontrolovali boli podrážky turistických topánok, či tam neni hlina, treba to mať čisté. Trvalo to celkom dlho, asi hodinu a pol a tam ma už potom čakal Rene, manažer jazykovky a hodil ma na ubytko, tu mi to poukazoval a nechal ma vybaliť. Tu v Queenstowne boli veľmi milí ľudia na letisku, žiadna buzerácia, ale v Aucklande si dávajte veľký pozor a berú ľudí na kompletné prehliadky batožiny, ked sa im nezdáš, tak aj hodinu šacujú.

V škole super, nič lepšie som nemohla spraviť na začiatok, dobre, že som si nechala od teba poradiť. Všetci sú veľmi milí, priateľskí, ochotní poradiť, ako na jednotku. Študenti sú tiež super, priateľskí, sme tam všetci na jednej vlne, na hodinách je sranda, stále sa smejeme, aj na rozprávanie je to skvelé, získanie kontaktov, aj cenných rád. 

Určite sa tam plánujem vrátiť a pokračovať v štúdiu, keď zistím aké smeny budem mať v robote. Tak isto aj učitelia, vidno, že ich tá práca baví a majú veľa skúseností. Ubytko je tiež fajn, včera sme mali BBQ party. Mala by som mať zdieľanú izbu, ale som tu zatiaľ sama, aj chalan čo je so mnou na poschodí je sám v izbe lebo tu niečo prerábajú, ale budúci týždeň, by mali prísť další študenti, tak už budeme mať aj my spolubývajúcich. 

 

A inak všetko išlo dosť rýchlo, v pondelok som už mala simku aj s NZ číslom, v stredu som už mala účet aj s bankomatovou kartou (odporúčam kiwi bank - v utorok sme si poslali prihlášku na otvorenie účtu online a v stredu nás do pol hodinky oboch vybavili, nainštalovali nám aj aplikáciu v telefóne a dali potvrdenie na vybavenie IRD). Hned ako som sa vrátila na ubytko sa s potvrdením z banky som si požiadala o IRD number online a v piatok som už mala aj IRD number (je to lepšie online ako osobne lebo online to máš v podtate do max 3och dní, aj  niektorých officoch ale niekde im to trvá aj viac ako týždeň, záleží ako sú zahltení robotov a koľko majú ľudí).  No a dnes mi prišlo vyjadrenie z roboty kde som bola v sobotu na pohovore, že ma berú a dajú mi aj ubytko zadarmo - je to upratovanie v komplexe pre backpackers, ale ešte v utorok mám dva pohovory - jedno je tiež upratovanie v hotely s ubytovaním a druhé je upratovanie domov bez ubytovania. S robotou tu nie je vobec problém, všade hľadajú len s ubytkom je megaproblém lebo domáci prenajímajú radšej turistom na krátke obdobie ako tým, čo tu chcú pracovať na dlhé obdobie. Preto aj ja hľadám s ubytovaním lebo aj tie ponuky čo sú, tak sú moc drahé alebo sú tie izby strašne maličké alebo ak je niečo dobré, tak sa to do pár hodín rozchytá, ani nestihneš ísť na prehliadku. 

Inak prostredie nááááádhernééé, som očarená, len si musím kúpiť autíčko, ale to tiež nie je problém, tak keď si zarobím tento prvý mesiac, tak pôjdem do toho, bo tu sa bez auta fakt nedá. MHDčka je tu slabá, chýbajú šoféri, veľakrát aj rušia spoje, ktorých je aj tak málo. Takže prvý týždeň za mnou, myslím, že dosť úspešný a verím, že to pôjde tak ďalej :) "


Autor: Zuzka Zaťková